"Enter"a basıp içeriğe geçin

A’dan Z’ye Mokapot Rehberi

Evde espresso yapmak isteyip de espresso makinesi olmayan biri misin? Olsun, hiç üzülme. Bugün sana moka pot isimli bir İtalyan mucizesinden bahsedeceğim. 1933 yılında icat edilen ve İtalya ve Güney Amerika’da neredeyse her evde bulunan ve her gün kullanılan bu küçük mutfak aleti ile evde espressoya çok yakın kahveler yapabiliyoruz. Neden espresso yapamıyoruz sorusunu sormana hak veriyorum ama bunun çok basit bir açıklaması var. Basınç. Espresso makinesi kahveyi 9 bara yakın bir basınçla hazırlarken, moka potumuzdaki basınç 1.5-2 bar düzeyinde.

Nasıl Bi’ Şey Bu Moka Pot?

20 İtalyan mutfağının 19’unda bulabileceğiniz moka pot toplamda üç ana bölümden oluşan, ocak üstünde kullanılan ve kendi mutfağımızda harika kahveler yapmamıza yarayan bir zımbırtı. 1930lu yıllarda, Mussolini saltanatı sırasında Alfonso Bialetti amcamız tarafından icat edildi. Nakit sıkıntısı çeken ve kendi mutfaklarında güzel kahveler yapmak isteyen İtalyanlar tarafından çok sevildi. İcat edildiği günden beri de yoğun şekilde üretiliyor ve kullanıyor.

Moka potun nasıl çalıştığını gösteren bir gif.

Moka Pot İle Kahve Nasıl Yapılır?

Moka pot’un bölümleri

Moka potun üç ana bölümden oluştuğundan az önce bahsetmiştim. En alt kısma yani C’ye suyu koyuyoruz. Su seviyesinin güvenlik valfini geçmemesine dikkat ediyoruz. Valfin hemen altına kadar doldurmamız yeterli, ağzına kadar doldurmak gibi bir hata yapmıyoruz. Koyduğunuz suyun kaynar su olmasını şiddetle öneriyorum, sebebini birazdan ayrıntılı şekilde anlatacağım. Orta bölüme yani B’ye çekilmiş kahvemizi koyuyoruz. Parçaları birleştirdikten sonra moka potumuzu ocağın üstüne koyuyoruz ve bekliyoruz. Parçaları birleştirirken hafif nemli bir havlu kullanıyoruz, çünkü içerisine kaynar su koyduğumuz moka pot elinizden coss diye ses çıkarmaya yetecek kadar sıcak olacak, aman dikkat. Alt kısımda oluşan buhar moka potumuzun içinde bir basınç oluşturuyor ve bu basınçla yukarı çıkan su, kahvemizin içerisinden geçerek üst kısma, yani A’ya birikiyor. Hepsi bu! Elde edeceğimiz kahve biraz yoğun olacağından süt ya da kaynar su ile karıştırmanızı öneriyorum.

Moka Pot ile Lezzetli Kahve Yapmak İçin İpuçları

Moka pot ile gerçekten çok lezzetli, çok güzel kahveler yapmak mümkün. Fakat çok kötü kahve yapmak da çok kolay. Yıllardır moka pot ile kahve yapan birisi olarak size vereceğim tavsiyelere uyarsanız söz veriyorum ki siz de çok güzel kahveler yapacaksınız.

  1. Su haznesine kesinlikle kaynar su koyun. Soğuk su koyarsanız moka potunuz ateşin üzerinde daha uzun süre durmak zorunda kalacağından kahve haznesindeki kahveler yanacak ve acı bir tat ortaya çıkaracak.
  2. Kahve haznesine koyduğunuz çekilmiş kahveyi sıkıştırmayın. Kahveyi bir kaşıkla hazneye doldurun ve üzerindeki fazlalığı kaşığın sapıyla düzleyin. Sakın bastırmayın. Bastırırsanız ortaya çıkan kahve acı olur, benden söylemesi.
  3. Kahvenizi dışarda çektirip alıyorsanız moka pot için öğütülmesini isteyin. Eğer eleman size boş boş bakarsa espresso çekiminden bir tık daha kalın çektirmek istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır. Çok ince çekilmiş kahve kullanırsanız kahvenizin acı olma şansı yüksek. Olması gerekenden kalın olursa da gereken yoğunluğu bulamayacaksınız. O yüzden kahvenizin doğru boyutta öğütülmesi çok önemli.
  4. Ocağın altını kapatmak için sonuna kadar beklemeyin. Yani daha basit bir deyişle, moka pot foşurdamaya (evet, foşurdamak) başlamadan önce ateşten alın. Şahsen ben üst haznenin yarısı dolduğunda ocağı kapatıyorum.
  5. Her kullanımdan önce moka potunuzu güzelce temizleyin. Kullanımdan sonra üst ve orta haznede kalan kahve yağları bir sonraki kullanımda elde ettiğiniz kahveyi acılaştıracaktır. O yüzden ekipmanlarınızı temiz tutmaya gayret edin. Sakın ama sakın moka potunuzu bulaşık makinesine atmak ya da deterjanla yıkamak gibi bir hata yapmayın. Sıcak su ve bir bez yardımıyla temizlemeniz yeterli olacaktır.

Moka Pot ile Ne Tür Kahve Kullanmalıyız?

Ne yazık ki bu sorunun herkes için geçerli olacak bir cevabı yok. Herhangi bir espresso karışımı da kullanabilirsiniz, single origin kahveler de kullanabilirsiniz… Ben genel olarak orta kavrulmuş kahveler tercih etsem de siz damak tadınıza uygun seçenekleri bulabilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Korumalı içerik