"Enter"a basıp içeriğe geçin

Arabica ve Robusta Kahve Arasındaki Farklar

Farklı çekirdekler deneyerek damak tadına en uygun kahveyi bulmak isteyen her kahve sever, firmaların ambalaj üzerindeki “%100 Arabica” ya da “%80 Arabica – %20 Robusta” yazısını görmüştür. Peki nedir bu arabica ve robusta kahve? Gelin arabica ve robusta kahve çekirdekleri arasındaki farkları birlikte inceleyelim.

Arabica ve robusta kahve çekirdekleri

Arabica ve Robusta Arasındaki Farklar

  1. Arabica ve robusta arasındaki en çok dikkat çeken fark tabii ki tatla alakalı. Arabica çekirdekler daha yumuşak ve tatlı bir tada sahipken robusta kahve acı ve yoğun bir tada sahip.
  2. Robusta, arabica kahveden iki kat fazla kafein içeriyor. Arabica çekirdeklerdeki kafein oranı %0,8-1,4 arasında değişirken bu oran robusta kahvede %1,7-2,5 düzeyine çıkıyor. Bu da robusta kahvenin acılığının sebebini bize gösteriyor.
  3. Robustadaki yüksek kafein oranı sadece içeni daha iyi ayıltmaya yaramıyor. Kafein, böcekler için zehir etkisi yaratıyor ve bu kafein sayesinde böcekler robusta kahve bitkisinden uzak duruyor.
  4. Arabica, robusta kahveye göre iki kat daha pahalı. Çünkü daha çok ilgi ve özen gerektiriyor.
  5. Dünya çapındaki kahve üretimine baktığımızda üretimin %75’ini arabica, geri kalan %25’ini ise robusta oluşturuyor. En çok arabica kahveyi Brezilya üretirken, en çok robusta kahve üretilen ülke Vietnam.
  6. Bu iki tür arasında şekil olarak da farklar bulunuyor. Arabica kahve çekirdekleri düz bir yapıya sahipken, robusta kahve çekirdekleri daha oval bir görüntüye sahip.
  7. Robusta kahve çekirdekleri ucuz olduğu için granül kahve yapımında kullanılıyor. Bazı espresso karışımlarında da düşük oranlarda kullanıldığını biliyoruz. (Özellikle İtalyan markalarında.)
  8. Kahve ağaçlarının uzunluğuna baktığımızda da fark görebiliyoruz. Arabica ağacı 2,5-4,5 metre arasında değişirken, robusta kahve ağacında bu uzunluk 4,5-6 metreye kadar çıkıyor.

Arabica ve robusta kahve çekirdeklerinin arasındaki farkları gösteren bir tablo.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Korumalı içerik