"Enter"a basıp içeriğe geçin

Barista Nedir? Ne İş Yapar?

Barista Nedir?

Barista kelime olarak İtalyancadan geliyor, ama baristalık tam olarak nedir? Baristalar ne iş yapar, bir baristanın görevleri nelerdir? Gelin hep beraber inceleyelim.

Baristalık, yiyecek ve içecek endüstrisinde gün geçtikçe daha da popüler hale gelmeye devam ediyor. Bir kahve sever olarak kahve dükkânlarında bolca vakit geçiren biriyseniz, o kahve dükkânıyla alakalı fikir sahibi olabilmek için baristasıyla ufak bir sohbet edebilirsiniz. İyi bir barista, size farklı kahve çekirdekleri hakkında farklı bilgiler verebilir. Eğer böyle bir baristayla karşılaştıysanız, o kahve dükkânını gönül rahatlığıyla yeniden ziyaret edebilirsiniz.

Barista Ne Yapar? Görevleri Nelerdir?

Barista, bir kahve dükkânında servis edilen tüm içecekleri hazırlayan, içecekleri hazırlamakta kullanılan tüm makineleri kullanan, temizleyen, günlük bakımlarını yapan kişidir. Ancak bir baristanın görevleri sadece bunlar değildir. Barista aynı zamanda müşterileri karşılar, siparişleri alır ve işyerinin envanterini tutar.

Bunların yanında iyi bir barista, farklı çekirdeklerinin nereden geldiğini, nasıl kavrulduğunu ve nasıl sunulması gerektiğini çok iyi bilmelidir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Korumalı içerik