"Enter"a basıp içeriğe geçin

Cold Brew Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Kahve severler için yazın en vazgeçilmez kahvesi şüphesiz ki lezzetli, tam kıvamında ve bol buzlu bir bardak cold brew. Ve bu harika cold brew içeceğini evde yapıp oldukça ucuza mal edebilirsiniz. Her seferinde harika bir cold brew ortaya çıkarmak için gerekli oranlar ve ipuçlarını bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Cold Brew ve Buzlu Kahve Arasındaki Farklar

Yaz mevsiminde tüm kahve dükkânlarında bolca cold brew reklamı yapılıyor ve genellikle diğer kahvelerden bir tık daha pahalı satılıyor. Ben cold brew kahvemi dışardan satın almak yerine evde kendim yapıyorum ve buzdolabında tutuyorum. Bu sayede hem daha ucuza mal ediyorum hem de canım her istediğinde kahveme ulaşabiliyorum.

Başlıktan biraz uzaklaştık, hemen geri dönelim ve cold brew ile buzlu kahve arasındaki farklara şöyle bir göz atalım.

  • Sıcak suyla normal kahve hazırlamak birkaç dakika sürer, ancak cold brew oda sıcaklığında suyla demlenir ve hazır olması 12-24 saat arası sürer.
  • Normal buzlu kahve, sadece demlendikten itibaren birkaç saat taze kalır, ancak cold brew buzdolabında 5-7 gün için taze kalabilir.
  • Cold brew daha fazla kafein içerir. Bir bardak cold brew kahve 200 mg kafein içerirken, bir bardak normal demlenmiş kahve yaklaşık 95 mg kafein içerir. (Kafein hassasiyetiniz varsa cold brew hazırlarken kafeinsiz kahve çekirdekleri de kullanabilirsiniz.)

Cold Brew Kahve Nasıl Yapılır

Evde cold brew kahve hazırlamak aslında hiç de zor değil. Bunun için iki basit yöntem var. Bu yöntemleri maddeleyerek açıklayalım.

French press yöntemi:

French press ile cold brew
  1. Kahve çekirdeklerinizi kalın şekilde öğütün. Kullanacağınız kahve, filtre kahveden daha kalın şekilde öğütülmüş olmalı.
  2. Öğütülmüş kahvenizi french press’in içine koyun ve üzerine su ekleyin. Ama su kesinlikle sıcak olmamalı, oda sıcaklığında olmalı. Bütün kahve parçacıklarının suyla temas edebilmesi için bir kaşık yardımıyla iyice karıştırın. French pressinizin süzgecini bastırmadan takın. Mümkünse süzgeç, karışımınıza hiç dokunmasın bile.
  3. Şimdi en zor adıma geldik. Beklemek. Evet, french pressi oda sıcaklığında 12 saat beklemeye bırakıyoruz ve bu sürede hiçbir şey yapmıyoruz. (Demlenme süresini artırmak için french press’i buzdolabına koyabilirsiniz. Bu şekilde demlenme 20-24 saat arasında tamamlanacaktır.)
  4. Bir üst maddede belirttiğim süre sonunda french pressin süzgecini yavaşça bastırın ve kahvenizi süzün. Ve tadını çıkarın.

Kavanoz yöntemi

Kavanoz ile cold brew
  1. Tıpkı bir önceki yöntemin ilk adımı gibi çekirdeklerinizi kalın şekilde öğütüp kavanozun içine koyun ve üzerine oda sıcaklığındaki suyunuzu ekleyin.
  2. Yine bir kaşık yardımıyla karıştırın ve oda sıcaklığında 12 saatliğine ya da buzdolabında 24 saatliğine demlenmeye bırakın.
  3. Demlenme süresinin sonunda kahveyi bir tülbent ya da ince bir süzgeçten geçirerek süzün. İşte bu kadar.

Cold Brew Kahve İçin Kahve Su Oranı

Evde ilk cold brew kahvemi yaptığımda gerçek bir hayal kırıklığına uğradığımı itiraf etmek istiyorum. Ama tabii ki vazgeçmedim ve denemeye devam ettim. Öncelikle her seferinde aynı lezzeti yakalayabilmeniz için bir hassas terazi edinmenizi öneriyorum. Fiyatları çok yüksek değil. (25 lira gibi bir fiyata almıştım.) Cold brew için ölçümüz 1:8 şeklinde olacak. Yani her 1 gram kahve için 8 gram su kullanmanız gerekiyor. Tabi ki bu bir kural değil, başlangıç noktası. Zamanla bu oranı kendi damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.

Cold Brew Kahve Hakkında Soru-Cevap

Cold brew, normal kahveden daha mı sert?

Evet, demlenme süresi normal yöntemlerden çok uzun olduğu için (12-24 saat) kahvenin içerisindeki kafein daha çok açığa çıkıyor.

Cold brew kahve ısıtılır mı?

Tabii ki isterseniz cold brew kahveni cezveye koyup ısıtabilirsiniz. Ama sakın kaynamasına izin vermeyin, içmeye hazır hale gelmesi için saatlerce beklediğiniz kahvenin acılaşması üzücü olurdu…

Cold brew kahvenin hazır olması ne kadar sürer?

Aslında bu sorunun tek cevabı yok. Oda sıcaklığında demlenmeye bıraktığınız cold brew 12 saatte hazır olur, buzdolabında demlenmeye bırakırsanız da 20-24 saatte. Bu ne abi, ben o kadar bekleyemem diyenler ise daha kısa sürede hazır olması için sıcak su ile demleyebilirler. Bu şekilde demlenme süresi 3-6 saat olacaktır, ama burada dikkate almanız gereken bir şey var, suyu kaynatmayın, Kaynar su ile yapacağınız kahve filtre kahve olur, cold brew değil.

Cold brew için kahve nasıl öğütülmeli?

Cold brewde en iyi sonucu kalın öğütülmüş kahve ile alırsınız. Yani sıradan filtre kahve için kullandığınızdan daha kalın çekilmiş kahve kullanmalısınız. Eğer ince çekilmiş kahve kullanırsanız demlenme süresinin sonunda acı ve çamurumsu kıvama sahip bir kahve elde edersiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Korumalı içerik