"Enter"a basıp içeriğe geçin

French Press İle Kahve Demleme Rehberi

Granül kahve içmeyi bırakıp demlenmiş kahve içmeye başlayan neredeyse herkesin ilk kullandığı ekipman french press‘tir. Bu durumun pek çok sebebi var tabii ki. Bence bu durumun en büyük iki sebebi, french press‘in kullanımının kolay, temizlenmesinin basit olması.

French Press Çalışma Mantığı:

En yaygın kahve demleme ekipmanlarından birisi olan french press‘in çalışma mantığı oldukça basit. Öğütülmüş kahve ve sıcak su birkaç dakikalığına birlikte bekliyor ve demleniyor. Sonrasında filtre ve piston yardımıyla öğütülmüş kahve parçaları süzülüyor ve kahvemiz içmeye hazır oluyor. Tabi burada daha iyi bir fincan elde edebilmek için; öğütülmüş kahvenin sıcak suyla etkileşim halinde kalacağı süre, su sıcaklığı gibi dikkat etmemiz gereken birkaç nokta mevcut.

Bu yazının devamında french press ile kahve demlemek için gerekli temel bilgileri, bu temel bilgilerin ardından da, french press ile daha lezzetli kahveler yapabilmek için birkaç ufak yöntemi sizlerle paylaşacağım.

French Press ile Kahve Demlemek İçin Temel Bilgiler:

  • Suyu kaynatın.
  • Öğütülmüş kahveyi french press’e koyun ve üzerine kaynamış suyu yavaşça dökün. Suyu dökmeye başlamadan hemen önce telefonunuzda 4 dakikalık geri sayım başlatmanızı tavsiye ederim.
  • Tahta bir kaşık yardımıyla üstte oluşan tortuyu hafifçe karıştırın ki suyla temas etmeyen kahve parçacığı kalmasın. Ama bu karıştırma işlemi çayın şekerini karıştırır gibi sert olmasın. Amacımız karıştırmak değil, tüm kahvelerin suyla temas ettiğinden emin olmak.
  • 4 dakikanın sonunda pistonu yavaşça aşağı itip kahveyi kupanıza dökün.

Bunlar french press kullanırken sahip olmamız gereken en temel bilgiler. Daha lezzetli kahveler elde edebilmek için aşağıdaki ipuçlarını takip edin, farkı göreceksiniz. 😊

French Press ile Daha Lezzetli Kahveler İçin İpuçları:

Öğütme:

French press için kahvenizin coarse dediğimiz iri öğütüm olmasını öneriyorum. Peki ne kadar iri? Alttaki görselin bu konuda size yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Çok ince öğütmek, 4 dakika sonunda acı bir kahve elde etmenize sebep olacaktır.

French press öğütme derecesi

Kahve-Su Oranı:

French press ile kahve yaparken dikkat etmemiz gereken önemli noktalardan birisi de kahve-su oranı. Benim kullandığım oran 1:15. Bu da her 1 gram kahve için 15 gram su anlamına geliyor. Su miktarı düştükçe daha sert, arttıkça daha sert bir fincan elde edeceğinizi söylememe gerek yoktur sanırım. 😉

Birkaç İpucu Daha:

  • Demleme öncesinde french press’inizi ısıtın. İçerisinde 10-15 saniyeliğine sıcak su ile bekleterek halledebilirsiniz. Bu işlem, 4 dakikalık demleme süresi boyunca french press’inizi, dolayısıyla kahvenizi daha uzun süre sıcak tutacaktır.
  • French press ile kahve yaparken sıcak suya ihtiyacımız olduğu doğru, ancak lütfen fokur fokur kaynayan suyu o güzelim kahvenin üzerine döküp ziyan etmeyin. French press için ideal su sıcaklığı 95 derecedir. Termometreniz yoksa, su kaynadıktan sonra 30-45 saniye beklerseniz su 95 derece civarına inecektir.
  • French press’inizi her kullanımdan sonra güzelce temizleyin. Kahve çekirdeklerinin içerdiği yağ ve diğer kalıntılar, bir sonraki fincanınızın tadını bozabilir.

Şimdilik benim verebileceğim ipuçları bu kadar. Eğer sizin kullandığınız farklı yöntemler varsa duymak isterim. Yorumlarınızı ve sorularınızı bekliyorum. Bol kahveli günler. ☕

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Korumalı içerik