"Enter"a basıp içeriğe geçin

Granül Kahve Nedir? Neden Tüketmemeliyiz?

Granül Kahve Konusuna Giriş

Granül kahve, bir diğer deyişle çözünebilir ya da hazır kahve, pratik oluşu nedeniyle çokça tercih ediliyor. Hatta hazır kahveler, 1901 yılında ortaya çıkınca yüksek teknoloji ürünü olarak piyasaya sunulmuş ve oldukça fazla ilgi görmüş. Peki halk arasında sıkça Nescafe olarak adlandırılan, suda çözünebilen hazır kahvelerin sağlığımız üzerinde oluşturacağı etkilerden ne kadar haberdarız?

Kaliteli kahve çekirdekleriyle hazırlanan kahvenin, içerisindeki antioksidanlar sayesinde vücudumuza pek çok yarar sağladığı bilimsel olarak da kanıtlanmış bir gerçek. Ama bu durum, işin içine granül kahve girince tam tersine dönüyor.

Granül (Hazır Kahve) Nasıl Üretiliyor?

Kahve, doğası gereği suda çözünebilen bir ürün değildir, demlenerek hazırlanır. Granül kahve üretirken kahve çekirdekleri kavrulur, öğütülür ve büyük kazanlarda su ile karıştırılarak demlenir. Demlenme işleminden sonra bir sonraki adım, kazanların daha fazla kaynatılarak konsantre bir kahve elde edilmesi. Granül kahve ise, demlenmiş ve konsantre edilmiş kahvenin “kurutulmuş” halidir. Granül kahve üretiminde iki farklı yöntem kullanılıyor. Bu yöntemler ise dondurarak kurutma ve sprey ile kurutma olarak adlandırılıyor.

Birinci yöntemde kahve demlendikten sonra kendi haline bırakılıyor ve içerisindeki suyun buharlaşması için bir süre bekleniyor. Buharlaşmadan sonra geriye kalanlar ise -45 derecede dondurulup kalan suyun kristalleşmesi sağlanıyor. Son adım olarak ise kristalleşen su buharlaştırılıyor ve geriye kalan ise granül kahve oluyor.

Sprey ile kurutma yönteminde soğutulduktan sonra kurutulan demlenmiş kahve özütü, belirli bir yükseklikten aşağı doğru püskürtülüyor. Püskürtülen sıvının içindeki su, tabandaki yüksek ısıdaki plakaya değdiği anda buharlaşıyor ve geriye granül kahve kalıyor.

Tabii ki üretim bu şekilde bitmiyor. Raf ömrünün uzaması, maliyetlerin düşürülmesi ve başka bir çok amaçla içerisine insan sağlığına zararlı olduğu kanıtlanan bolca kimyasal ekleniyor ve paketlenerek raflardaki yerini alıyor.

Granül Kahve Neden Zararlıdır?

Granül kahve üretilirken, kahve yoğunlaştırılır ve konsantre hale getirilir. Kahve kaynatılmaması gereken bir üründür ve kaynatıldığında içerisinde kanserojen maddeler ortaya çıkar. Yapılan araştırmalarda, granül kahvelerde çok yüksek oranda akrilamid’e rastlanmıştır. Akrilamid kanserojen olduğu bilinen bir maddedir.

Bunun yanı sıra granül kahve üretilirken maliyetleri olabildiğince düşük tutmak için piyasadaki en kalitesiz robusta kahve çekirdeklerinin kullanıldığı bilinen bir gerçek.

Cup of coffee granules

Neden Granül Kahve Tüketmemeliyiz

  • Gerçek kahvede bolca bulunan ve insan sağlığına faydaları olduğu bilinen antioksidanlar, granül kahve üretim aşamasında kayboluyor.
  • Hazır kahvelerde yüksek oranda akrilamid bulunmaktadır. Son araştırmalar, akrilamidin sinir hücrelerine zarar verdiği ve kansere yol açtığı gerçeğini ortaya çıkardı.
  • Hazır kahve, başlı başına kahvenin ruhuna aykırı. Çok fazla işlem görmüş ve kimyasallarla dolu.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Korumalı içerik