"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kahve Dünyası: Yöresel Kahvelerin Tadım Notları

Kahve Dünyası Yöresel Çekirdekler

Bu haftaki çekirdek denemelerimde Kahve Dünyası çekirdeklerini karşılaştırdım, yine ekip olarak yorumlayıp puanladık ve “Guatemala” birinci oldu… Siz Kahve Dünyası’ndan alışveriş yaparken ne tercih ediyorsunuz duymak isterim. Kahve Dünyası’nın kahveleri sıklıkla soruluyordu, ben de bugün biraz çekirdek alarak görüşlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Guatemala

Guatemala Çekirdekleri

Çekirdekler arasında en tazesi Guatemala idi. Kavrum olarak Kahve Dünyası’nın tüm kahveleri birbirine benziyor. Hepsi bir şekilde light ve medium karıştırılmış gibi. Özellikle arada tam kavrulmamış çekirdekler görüyorsunuz.

Tadım Notu: Gövdeli, asiditesi orta, baharatlı, içimi yumuşak.

Kenya

Kenya Çekirdekleri

Çekirdek görüntüsü olarak en beğendiğim bu oldu. Tüm çekirdekler ayrı ayrı yakışıklı gibiler. Kavrum olarak da en light kavrulmuş çekirdekler diyebilirim ki bu da tada yansımış.

Tadım Notu: Meyvemsi, asiditesi belirgin ama az, gövdesi düşük, içimi çok yumuşak. Çekirdekler arasında en sakini.

Kosta Rika

Kosta Rika Çekirdekleri

Genel olarak tüm kahve çekirdekleri bayattı diyebilirim. Ama aldıklarım arasında en bayatı buydu.

Tadım Notu: Asiditesi en yoğun, gövdesi dolgun, meyvemsi tadları altta barındırıyor. Sabahları keyifle içilir. Guatemala ile tatları birbirine çok yakın. Guatemala baharatlı, Kosta Rika meyvemsi.

Santos

Santos Çekirdekleri

Santos belli ki Brezilya’nın birkaç bölgesinden aldıkları ve Kahve Dünyası’nın özenle hazırladığı bir harman. Özenle hazırlamışlar diyorum çünkü çok spesifik bir tat yakalamaya çalışmışlar.

Tadım Notu: Granül kahveyle karıştırılmış sulu Türk Kahvesi.

Bu tadım notlarım, seçtiğim kahvelerin kendi içindeki dengelerine göredir. Pekala başka bir markanın başka bir çeşidi daha dolgun, daha meyvemsi, baharatlı vb. olabilir.

Yorumum:

Ben hangisini neden alırdım? Beğeni sıralamam şı şekilde: Guatemala > Kosta Rika > Kenya > Santos;

Öncelikle kahve dükkanlarından şu güne kadar aldığım en bayat kahvelerdi. Ayrıca yine kahve dükkanlarından aldığım en kötü paketlemelerdi. Ama belki aldığınız şubenin yoğunluğuna göre bu tazelik olayı değişiyordur. Adana’da çok satılmıyor olduğunu düşünüyorum.

Guatemala’yı normal gündelik içim için alabilirdim. Kosta Rika ise aslında Guatemala ile çok yakın tatlar, ikisinden birisini kasada tercih etmezdim- garanti davranıp Guatemala’yı alırdım. Kenya’yı öğrleden sonra kahveleri için elde bulundurur, özellikle V60 demlemede kullanırdım. Santos’u ise bir daha almak zorunda kalmak istemiyorum. Rio Minas dediğimiz Türk Kahvesi yapımında kullanılan çekirdeklerin harmanda olması beni mutsuz etti. Ama bu tadı beğenecek insanlar olacağından eminim. Yani “Acaba beğenecek miyim” diye alınıp denenebilir.

BONUS: Vanilya Aromalı

Vanilya Aromalı Filtre Kahve

Bunu çekirdekler arasında test etmedim çünkü bu bir başka bir kategori. Yine de yorumlarımı yazmak istedim. Vanilya kokusu ve aroması çok yoğun, gerçekten kahvenin kendi tadı neye benziyor anlayamıyorsunuz. Bu anlamda hedeflediklerini başarmışlar. Şeker ve sütle çok güzel içilebilir olduğunu düşünüyorum. Hatta güzel cappucino oluyor. Benlik değil ama bir farklılık olması açısından denenebilir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Korumalı içerik