"Enter"a basıp içeriğe geçin

Starbucks Kahveleri Satın Alma Kılavuzu

Starbucks’ın dönemsel ya da özel seri olmadan, şu an normal satış bandında bulunan bütün kahveleri deneyerek ufak bilgilendirmeler ve kendimce yönlendirme yapmak istedim. En çok sorulan sorulardan birisine de böylelikle bir cevap vermiş olurum diye düşünüyorum.

Bildiğiniz gibi İstanbul, Ankara ve İzmir dışında yaşayan kahve severlerin en kolay gidebildiği yerlerin başında Starbucks geliyor.

Hangisi sert? Hangisi Yoğun? Hangisi nasıl demlenebilir? Tüm sorulara cevap arayalım. Tadımlarımı kategorilere ayırarak yaptığım için anlatımlarımı da kategorilere göre düzenlemeye çalıştım.

Starbucks Dark Roast Kahveler

Verona:

Starbucks Verona

Kesinlikle bitter çikolata ve kakao tadı yoğunluğu var. Hatta denemelerimizde “Gözümü kapatıp içirsen, bu sıcak çikolata diye beni kandırabilirsin.” bile dedik. Kayu kavrulmuşlar arasında benim en beğendiğim oldu. Sütle harika uyumlu olabileceğini düşünüyorum. French Press’te sabah kahvesi yada Moka Pot’ta yapıp, sütlü kahvelere girebilir

Sumatra:

Starbucks Sumatra

İçimi rahat, çok baharatlı, fındığımsı, isli bir tadu var. Tabi ki koyu kavurum olduğu için Verona’ya benziyor ama tat profilleri birbirinden çok farklı. Denemelerimde hep limonlu cheesecake’in yanında çok yakışır diye düşünmüştüm.

Espresso Roast:

Starbucks Espresso Roast

İstediğiniz her kahveyle espresso yapabilirsiniz, illa üstünde espresso yazıyor diye bir tek bunla yapılır diye bir kural yok, hatta bunda espresso yazıyor diye sadece espresso yapılır diye bir kural yok. Siz filtre kahve makinesinde seviyorsanız yapıp içebilirsiniz.

Bu kahve, üç koyu kavrulmuş kahve arasında en sakini., asiditesi ve meyvemsi tadı diğer ikisine göre daha yüksek buldum. İçmesi diğer ikisine göre daha hafif..

Herkesin ağzında olan “Starbucks kahvelerini fazla kavuruyor, kömür gibi kahve içiriyor.” cümlesinin bir kısmı doğru; ben de bu yoruma katılıyorum. (Kömür gibi değiller ama kömür gibi kahveyi kendim yaptım içtim.) Aslında sırf bu yüzden koyu kavrum kahvelerde de uzmanlaşmış olduklarını düşünüyorum.

Espresso ve yoğun tad arayanların bu üçlüyü mutlaka denemesi gerektiğini savunuyorum.

Ülke Kahveleri (Bir Çeşit Single Origin?)

Bu ülke kahveleri nitelikli kahve dünyasında adlandırıldığı şekliyle single origin değiller aslında. Single origin dediğimiz köyü, üreticisi, etrafındaki tarlası belli olan kahve demek benim gözümde. Starbucks’ın single originleri daha çok Starbucks Tanrısının ağzına göre, o yörenin kahveleri harmanlaması diye adlandırılabilir. Ama bu kahveler beni en şaşırtan kahveler oldular.

Ethiopia:

Starbucks Ethiopia

Etiyopya gayet güzel, gerçekten diğer içtiğim Etiyopya kahveleri gibi, limon ve greyfurt notları yine tadım içerisinde var, ekşi kahve sevenler için ideal, sevmeyenler için bu kahveyi önermiyorum tabii. özellikle soğuk demlemelerde harika gideceğini düşünüyorum. Ben şahsen turunçgil notalı kahveleri seviyorum, (Adanalı olduğumdan mıdır?) o yüzden bu kahveye yüksek puan verdim.

Kenya:

Starbucks Kenya

Kenya da gayet Kenya, gözüm kapalı içsem “Aa, bu Kenya herhalde” derim, yine soğuk demlemeler için harika olabilecek bir kahve, çalı meyveleri ekşiliği var. Etiyopya’ya göre bir tık daha baharatlı gibi. Bu iki kahveyi de hem Chemex hem V60 demleme yaptım, bunların da bu tarz demlemelere daha çok yakıştığını düşünüyorum.

Kolombiya:

Starbucks Kolombiya

Olması gereken gibi, fındığımsı, aroması ve gövdesi yoğun, asiditesi yüksek. Ne alalım diye soranlara yine tavsiye edeceğim bir kahve. (Kenya ve Etiyopya’yı kendim sevmeme rağmen ekşi kahve sevmeyenlere tavsiye etmiyorum genelde.)

Guatemala:

Starbucks Guatemala

Mesela bu da şimdi anlatması zor bir kahve, çünkü ben bu tarz kahveyi sevmiyorum ama benim dışımda tüm deneyenler sevdi. Burada genel zevkler ve renkleri bir yana bırakıp genel tadım algısına bakmak lazım. Bu da aromatik, gövdesi Kolombiya’ya göre daha az, bu daha baharatlı ve limon ekşiliğinde. Kolombiya daha çok fındık ve meyvemsi aroma var ama ikisi birbirinden çok uzak tatlar değiller.

Starbucks Light Roast Kahveler

Veranda:

Starbucks Veranda

Benim favori kahvem, çok seviyorum ben bunu, sanki ailenin en küçük çocuğu gibi bir havası var. Aromatik ve karamel notaları hakim, Starbucks’ın boğaz yakmayan tek kahvesi. Sabah öğle, akşam sakin sakin içilebilir, bayağı yumuşak.

Yumuşak kahve sevmeyenler kesinlikle almasın sonra bana kızmasınlar yani Verona ve Veranda dünyanın iki ayrı ucu gibiler. Veranda’yı en çok deneyebildiğim kahveler arasında V60 ve Chemex demleme yöntemleri yerine ben hep en çok french pressi seviyorum bu kahvede.

Kapanış Cümlelerim

Starbucks bir dünya devi. Organizasyonundan, eleman eğitimlerine, tedariğine veya dükkan tasarımlarına kadar saygı duyduğum bir çok noktası var. O yüzden yorumlarımda daha tarafsız ve objektif söylemlerde bulunmaya çalıştığımı belirtmek isterim.

Starbucks kahvelerinden Veranda hariç hemen hemen hepsi bir bardaktan sonra kesiyor, boğaz yakıyor ve hepsi benim için çok kavrulmuş pozisyondalar. Tiplerine bakarak çok kavrulmuş diyebileceğim şekilde değiller, o yüzden kavurma durumlarıyla ilgili hiç bilmediğim bir yöntem uyguladıklarını düşünüyorum. Nitelikli kahve dediğimiz yeni nesil kahvecilerin Etiyopya’sı ile Starbucks’ın Etiyopya’sını karşılaştırmak mümkün değil. Altta her ne kadar karakter benzerliği olsa da tadımda çok farklılık var. Hangi kahvenin daha iyi olduğunu da ben bilemem, onu sizin paşa gönlünüz bilir.

Lütfen siz de kendi deneyimlerinizi insanlara aktarın.

Bu denemelerin gerçekleşmesinde emeği geçen Seda Solmaz dostuma da sizin huzurunuzda çok teşekkür ediyorum, verdiği bilgiler ve tadım notlarıyla kolektif ve güzel bir iş çıkarabildik diye düşünüyorum. İyi ki varsın Seda 🙂

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Korumalı içerik