"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kahvenin Dünyaca Ünlü Yazarlar İçin Yeri

Günlük hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmiş olan hemen her toplantı, aile ya da arkadaş buluşmasında ve özel günlerde bize tatlı anlar sunan kahvenin kültürümüzdeki yeri de ayrıdır. Evliliğin başlangıcı olan kız isteme törenlerinde de ikram edilen kahvedir.

Günümüz popüler çağda özellikle sosyal medya da kitap görselleri paylaşımlarında dikkatimizi çeken kahve için, kitap okunurken, kahve içebilme imkanı sunan kafeler de gitgide artmaktadır.

Aklımıza kitap okumanın kahve ile bir bağlantısı olmalı düşüncesini getiren bu ikilinin; kitaplarını çok severek okuduğumuz dünyaca ünlü yazarlar ile bir bağı olduğunu biliyor muydunuz? Başucu kitabı yaptığımız bu kitaplar yazı sürecinde kahve tutkunu yazarlara öyle kolay da ilham olmamış.

Honore De Balzac

Sizlere en büyük kahve tutkunu yazarı tanıtmak ile başlayalım. Dünyaca ünlü “Vadideki Zambak” kitabının da yazarı Honore De Balzac, büyük bir kahve düşkünüydü. Günde yaklaşık 20 saate yakın çalışır ve bu esnada sürekli kahve tüketirdi. Bir günde 50 fincan kahve içtiği ve kahve içerek yazmanın mümkün olduğunu savunan biriydi. Kahve tutkusu; kronikleşen mide hastalığına yakalanmasına sebep olsa da bir süre ara verdiği kahveye tekrar başlamıştır.

Agatha Christie

Agatha Christie

Dünyaca ünlü polisiye yazarı Agatha Cristie, yazarken kahve ve tatlı iskoç ekmeği ile motive olmaktaymış. Tam bir krema düşkünü olan Christie, kahvesini bol kremalı tüketmeyi severmiş. Kahvesinde eğer krema biterse o kahveyi içmezmiş.

Marcel Proust

Marcel Proust

Ünlü Fransız deneme ve roman yazarı Marcel Proust, yazarken kahve içmeyi sevenlerdendi. Yazarken yalnızca İtalyan kahvesi olan Espresso içmeyi severmiş.

Truman Capote

Truman Capote

Amerikalı ünlü kısa öykü ve roman yazarı Truman’ın günlük hayatında belirli içecek içme takvimi vardı. Bu takvime göre güne saat 11.00’da kahve içerek başlardı. Başka içecekler ile rutin sıralamada devam eden günleri ömrünün sonuna kadar bu sıralama şeklinde geçmiştir.

John Steinbeck

John Steinbeck

Ünlü roman “Gazap Üzümleri”nin yazarı Kaliforniya doğumlu Amerikalı yazar Steinbeck, taze kahve seven kahve tutkunlarının aksine yalnızca bayat kahve içmeyi tercih ederdi

Voltaire

Voltaire

Ünlü Fransız yazar ve düşünür Voltaire, kahve tutkusu sebebiyle doktorları bir hayli ziyaret etmek zorunda kalan yazarlardandı. Günde 40-50 fincan arası çikolata ve kahve karışımını içecek olarak tüketen Voltaire tam bir kahvekoliktir

Beethoven

Beethoven
AETJFR Ludwig van Beethoven

Ünlü besteci ve kendi bestelerini yazan Beethoven’ın değişik kahve ritüeli vardı. Günlük içeceği kahvede 60 kahve çekirdeği bulundururdu. Bu onun için takıntı haline gelmiştir. Çekirdekleri tek tek sayarak kahvesini özenle hazırlardı.

Immanuel Kant

Immanuel Kant

Ünlü yazar ve filozof olan Kant, kusursuz ve düzenli bir hayat sürmeyi önceleyen bir yapısı vardı. Onun en büyük takıntılarından biri her öğünü sonrasında içtiği kahvesi olmuştur. Evinde çalıştırdığı yardımcıları her yemeği ardından kahve içtiğini bilir ve kahveyi hazır bulundururlardı.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Korumalı içerik