"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kahvenizi Daha Sağlıklı Hale Getirmenin 6 Yolu

Dünyadaki en popüler içeceklerden biri olan kahvenin insan sağlığına olumlu etkileri olduğu, sağlık uzmanları tarafından onaylanan bilimsel bir gerçek. Hatta kahve, bazı insanların diyetlerindeki en önemli antioksidan kaynağı. Bu yazımızda, birkaç ufak dokunuşla kahvenizi nasıl daha sağlıklı hale getirebileceğinizden bahsedeceğiz.

1- Saat 14:00’dan sonra kafein yok!

Bilindiği üzere kahve, en doğal kafein kaynaklarından birisi. Kafeinin dünya çapında bu kadar popüler olmasının sebebi ise güçlü bir uyarıcı olması. Bu uyarıcı kendimizi yorgun hissettiğimizde uyanık kalmamızı sağlayacak kadar da güçlü. Fakat günün ilerleyen saatlerinde kahve tüketmek, uykumuzu olumsuz etkileyebilir. Ve maalesef kötü uyku, pek çok sağlık sorununa yol açabilir. Bu nedenle kahve tükettiğimiz saate dikkat etmemiz gerekiyor.

Saat 2’den sonra kahve tüketmemek iyi bir seçenek olsa da herkes kafeine eşit derecede duyarlı değildir ve bazı insanların geç saatlerde kahve içmesi uykuları üzerinde pek fazla olumsuz etki oluşturmayabilir. Uykunuzu iyileştirebileceğinizi düşünüyorsanız, günün ilerleyen saatlerinde kahve içmekten ve kafein almaktan kaçınmak etkili bir strateji olabilir. Bununla birlikte uyku kalitenizi arttırmanın başka birçok yolu vardır. Bu konuyla alakalı yayınlanan makalelere Google üzerinden ulaşmanız mümkün.

2- Kahvenizi şekere boğmayın!

Kahvenin kendi başına sağlıklı bir içecek olduğu doğru olsa da, bu sağlıklı içeceği sağlıksız hale getirmek çok kolay. Bunu yapmanın en iyi yolu da kahvenizin içine bir sürü şeker koymak. Eklenen şeker, tartışmasız modern diyetin en kötü bileşenlerinden biridir. Şeker, içerisindeki fruktoz nedeniyle, obezite ve diyabet gibi pek çok ciddi hastalığa sebep olabilir. O yüzden aman diyelim, kahvenizi şekere boğmayın.

3- Kaliteli kahveler tüketin!

İçtiğiniz kahvenin kalitesi, işleme yöntemine ve kahve çekirdeklerinin nasıl yetiştirildiğine bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Kahve bitkilerinin zararlı böceklerden korunması için, insan sağlığına zararlı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış sentetik böcek ilaçları ve diğer kimyasalların kullanıldığı bilinen bir gerçek. Bu durumdan sakınmak için organik kahve çekirdekleri satın almayı düşünebilirsiniz.

Kaliteli kahve demişken şunu da söylemekte fayda var. Lütfen granül kahve tüketmeyin. Sebebini açıkladığımız yazı için:

4- Kahvenize birazcık tarçın ekleyin

Tarçın, özellikle kahve tadı ile iyi karışan lezzetli bir bitkidir. Bilimsel çalışmalar, tarçının diyabetiklerde kan şekeri, kolesterol ve trigliseritleri azaltabildiğini gösteriyor. Sağlıklı olmasının yanında tarçın, aslında kahveye gerçekten de çok hoş bir tat katabiliyor. Ama abartmaya gerek yok, her şeyin fazlası zarar ve bu durum tarçın için de geçerli. Çok fazla miktarda tarçın kullanmak bazı olumsuz yan etkilere neden olabilir. Minik bir tutam tarçın yeterli olacaktır.

5- Kahvenize birazcık kakao ekleyin

Kakao da tıpkı kahve gibi antioksidanlarla yüklüdür ve bu antioksidanlar kalp hastalığı riskini düşürmektedir. Faydalarından yararlanmak ve kahvenize biraz daha lezzet katmak için birazcık kakao eklemeyi deneyin, sonuca bayılacaksınız! Öhöm, yine de çok kesin konuşmayalım, belki hoşunuza gitmez, ama denemekten de zarar gelmez…

6- Çok fazla kahve tüketmekten kaçının

Orta derecede kahve alımı sağlıklı olsa da, çok fazla kafein almak, kahvenin genel faydalarını azaltabilir. Kafein duyarlılığı insandan insana değişse de, aşırı kafein alımı insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilir.

Kanada Sağlık Bakanlığı, kafein tüketiminin günlük olarak kilo başına 2.5 mg’ı aşmaması gerektiğini belirtiyor.

Bir fincan kahvenin yaklaşık 95 mg kafein içerebileceği göz önüne alırsak, 80 kiloluk bir insanın günde iki fincandan fazla kahve içmesi uzun vadede sıkıntılar yaratabilir, aman dikkat.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Korumalı içerik